Anasayfa / Stil / Saat / En İyi Saat Seçme Rehberi

En İyi Saat Seçme Rehberi

İhtiyaçlarınıza, tarzınıza ve bütçenize aynı anda uyan yeni erkek saatlerinin seçimi her erkek için zor bir iştir. Ve bu bir gerçek! En iyi erkek saatler hakkında bilgi toplamaya gelince tartışılacak çok şey var ve herkes iyi bir saat tanımına sahip olacak. Ancak, pazar sınırsız bir seçim teklif ettiğinde ideal modelinizin ne olacağını nasıl belirleyebilirsiniz? Hangi Saati Almalıyım? Saat Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu soruyu kendinize soruyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz!

Her birinin küçük, genellikle farkedilmeyen yönlerinde farklılık gösteren  düzinelerce benzer modellere sahip olduğunu bileceğiniz gibi, bazı erkek saatlerinin markalarını bileceksiniz.

Akıllıca ve bilinçli bir şekilde satın almak için değerlendirmeniz gereken tüm unsurları size ileteceğiz.

Analog veya dijital saatler?

Cevap vermemiz gereken ilk soru bu. Kol saatinizde ne tür bir ekran olmasını istersiniz? Belki de analog saatlerin en büyük avantajı şüphesiz güzelliği. İnsanlar için daha çekicidirler.  Özellikle Etrafımızdaki insanları etkilemek istediğinizde 🙂

Yüksek kaliteli bir analog kronograf (her zaman lüks anlamına gelmeyen) giymek, iş toplantıları veya törenler gibi önemli olaylarda bile varlığınızı ön plana çıkarır ve sizi ilgi odağında bir adam gibi hissetmenizi sağlar. Bunun nedeni, çevrenizdeki insanların izleyeceği ve hayran olacağı bir prestij aksesuarı giyiyor olmanızdır.

Analog ekran, zamanı bir bakışta okumayı da kolaylaştırıyor. Ve az ışıklı bir ortamdayken, bu tür ekranlar hayatınızı kolaylaştıracak, özellikle de ışıldayan kadranları ve elleri olanları.

Dijital saatler için, analog olanlara göre belki de en büyük avantaj, saati tam olarak ikinciye gösterebilmeleridir. Dijital ürünler aynı zamanda analog olanlardan daha fazla özellik ve fonksiyona sahiptir, çünkü elektronik devreleri entegredir!

Yapılarının doğası gereği, dijital erkek saatler  hasara karşı daha dirençlidir. Bunun nedeni, analog saatin aksine, içlerinde mekanik dişliler bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Peki seçimin nedir? Analog veya dijital olsun, herkesin saatler içinde kendi kişisel zevkine sahip olması makul olduğunu düşünüyoruz.

Hareket?

Hareket  kuşkusuz saatin en önemli parçasıdır. Canlı bir varlığın kalbi gibidir. Güvenilir bir hareket olmadan zamanı koruyamaz ve bu nedenle birincil işlevi başarısız olur.

Bu temel özellik olmadan onlarca erkek saatinin hiçbiri en iyisi olarak sınıflandırılamaz! Temel olarak üç ana hareket tipi vardır.

Mekanik hareket:

Mekanik bir saatin hareketi, elle sarılması gereken bir yay ile desteklenir. Yay bir kez sarıldığında, yavaşça ve düzgün bir şekilde sarılır ve dakika elinin sabit, yumuşak  bir şekilde hareket etmesine neden olur.

Zemberek ne kadar uzun olursa saatin güç rezervi o kadar büyük olur. Tüm mekanik hareketler aynı şekilde yaratılmaz. Detayları dikkat ve işçilik doğruluğunu belirleyecektir.

Pek çok meraklı için, mekanik hareketi olan saatler, geleneksel “soyağacı” ve onları oluşturmak için gereken karmaşık ve yüksek mühendislik çalışmaları sayesinde saatlerin kremasını temsil eder.

Hayranlar için, bu modellere sahip olmak sadece zaman sağlayabilecek bir donanıma sahip olmak değil, onları yaratması için ihtiyaç duyulan tarih, incelik ve işçilik için takdirini ifade etmenin bir yoludur.

Artıları:
  • Pil gerektirmez. Mekanik bir saat elle sarılmış bir yay tarafından desteklendiğinden, pili değiştirmek için asla bir saatçiye gitmeniz gerekmez. Saatin tıklaması sona erdiğinde, sadece yayı geri sarın.
  • Karakter. Mekanik bir saat oluşturmak için yapılması gereken mühendislik ve çalışma türü nefes kesici. Kasanın içinde zamanın geçişini izlemek için birlikte çalışan küçük dişliler ve yaylar var. Elbette, mekanik her zaman açık görüşlülükte değildir, ama bu cazibenin bir parçasıdır; bir saatçi saatlerce harcadı ve gözlerden gizlenmiş bir mekanizmayı mükemmelleştirdi. El işçiliğini takdir ediyorsanız, koleksiyonunuza mekanik bir saat eklemeyi düşünün.
 • Ritüel güzelliği. Bazıları için, bir mekanik saatin sahip olduğu takılardan biri, sahibinin çalışmaya devam etmesi için manuel bir işlem yapması gerektiği gerçeğiyle bağlantılıdır. Bazıları için bu, düzenli olarak yapılması gerçek bir ritüeldir ve tutkuyla bağlantılı herhangi bir ritüel gibi, bunu yapabilmek için gerçek bir zevktir.
Eksileri:
 • Düzenli sarma gerektirir. Bu saatlerdeki şarj yaylarının çoğu iki günlük bir özerkliği “garanti edebilir” olsa da, onları günde bir kez geri sarmanız önerilir. Yukarıda belirtildiği gibi, bazı insanlar bundan zevk alır, ancak bazıları bunu sıkıntıya sokar.
 • Çevreye duyarlı. Mekanik bir saat, bir dizi karmaşık dişliler ve yaylar sayesinde zaman tuttuğu için hareketi çevreye karşı çok hassas olabilir. Nem, toz, çarpma ve manyetik alanlar gibi..  Neyse ki, çoğu modern değişken bu faktörlere dayanacak şekilde tasarlanmıştır, ancak yine de dikkat edilmesi gereken önemli bir konu olmalıdır. Genelde nem, kir ve mıknatıs bulunan yerleri ziyaret ederseniz, günlük kullanım için bir kuvars saat seçin ve özel durumlar için mekanik bir saat kullanın.
 • Zaman içerisinde doğruluk kaybı. İyi yapıldığında% 99,999’luk bir hassasiyete sahip olabilir (yani günde yaklaşık +/- 1 saniyelik bir değişiklik olabilir), ancak yaş ve sık kullanımda hassasiyet azalmaya başlar. Daha sonra mekanik kol saatinizi ayar yapmak için her 5 ila 10 yılda bir saatçiye getirmeniz gerekir. Ayrıca tüm mekanik saatlerin aynı olmadığı söylenmelidir; Bazıları diğerlerinden daha kesin. Son olarak, daha önce de belirtildiği gibi, çevresel faktörler doğruluğunu tehlikeye atabilir. Doğruluk birinci önceliğiniz ise, bir kuvars saati seçmenizi öneririz.
 • Pahalı. El işçiliği ve hassas mekaniği olan her şeyin ek bir maliyeti olacak.  Pahalıya mal olacak.

Kendini sarma hareketi:

Bunlar ayrıca mekanik bir çekirdeğe sahiptir. Ancak, el bileği ve kolun hareketine bağlı olarak motor kapanır veya çalışmaya devam eder. Bileğin hareketi sayesinde biriken enerji, saatin tipine bağlı olarak birkaç gün, hatta haftalarca çalışmasına izin verebilir.

Bu hareket, kuvarsdan daha az hassas olsa bile, tarama süresinde iyi hassasiyet sağlar. Kuvars hareketi kullanan modelleri tercih etsek de, yüksek hassasiyet ve güvenilirlik göz önüne alındığında, sizin için  en iyi erkek saatler  yukarıdaki hareketlerden herhangi biri ile desteklenebilir.

Artıları:
 • Pil gerektirmez.
 • Manuel bir sargı gerektirmez. Elle tekrar tekrar şarj ediyorsanız, sizi rahatsız ediyor ancak mekanik bir saatin daha da ince olmasını istiyorsanız, otomatik bir saat iyi bir uzlaşmadır.
 • Düzgün hareket. Tıpkı elle sarılmış mekanik modellerde olduğu gibi, otomatik saatlerin ellerinde bile hoş ve pürüzsüz bir hareket var.
 • Karakter. Aynı miktarda mühendislik ve sanat sanatı, mekanik saatin yanı sıra otomatik bir saatte bulunur.
Eksileri:
 • Kullanılmadığında, bir saat rotorunda saklanmalıdır. Düzenli olarak takarsanız, bu tür bir saat şarj etme konusunda tarafınıza herhangi bir müdahale gerektirmez, ancak istemezseniz, bir saat rotorunda tutmanız gerekir. Otomatik bir seyretmek istiyorsanız bunlar kesinlikle ek bir masrafı temsil ediyor, ancak nispeten ucuzlar ve çok fazla yer kaplamazlar.
 • Daha az doğru. İyi yapılırsa, iyi düşünülmüş bir mekanik saat kadar hassas olabilir, ancak zamanla hassasiyetini kaybeder ve yeniden kalibre edilmesi gerekir.
 • Pahalı. Aynı mekanik hareket problemi. İşçilik ve mühendislik ucuz değil!

Kuvars hareketi:

Bu hareket türü,  bir saatin sahip olabileceği ve günümüzde erkekler için birçok kol saatinde ve aynı zamanda kadınlara yönelik modellerde bulunan en hassas hareket olarak kabul edilir  .

Bu tip saatler tek bir batarya ile çalışır ve çok uzun süre dayanabilir.

Kuvars aynı zamanda çoğu modern ürün için en popüler seçimdir. Sadece kesin olduğu için değil aynı zamanda üreticilerin ürünlerinde uygulama yapması daha kolay olduğu için.  Casio ,  Citizen ,  Fossil ,  Invicta ,  Seiko  ve daha birçok koleksiyonda görebilirsiniz  .

Artıları:
 • Son derece hassas ve doğru. Kuvars, tüm hareketlerin en hassasıdır. Tüm gün boyunca 1 saniye bile asla ileri veya geri olmayacak.
 • Daha az bakım Pili değiştirmenin yanı sıra, kuvars saatin üzerinde yapılması gereken çok az bakım vardır.
 • Dayanıklı.  Her çalışma veya eğlence durumu için idealdir ve günlük kullanım için mükemmeldir.
 • Ucuz. Uygun fiyata kuvars saati satın almak mümkün. Açıkçası, biraz daha gelişmiş özellikler istiyorsanız, ancak mekanik ve otomatik varyantlardan daha ucuz olmaya devam ederseniz, biraz daha fazla para harcamanız gerekecektir.
Eksileri:
 • İşçilik kalitesi düşük olabiliyor.

Erkek saatinin kristali

Kristal, dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli unsurdur. Hareket türlerinde olduğu gibi, temelde kristali oluşturmak için kullanılan 3 ana malzeme vardır.

 • plastik
 • mineral
 • sentetik safir

İsterseniz plastik veya akrilik, daha çok dijital saatlerde kullanılır. En büyük avantajı, dayanacak büyük yetenek, ancak çizilmelere karşı daha savunmasız olmasıdır. Ancak, çizikler kolayca çıkarılabilir (eğer küçük çizik varsa). Ayrıca, bu tip kapaklı modeller düşük fiyatlara sahiptir.

Bir mineral yaygın olarak kullanılan başka bir cam türüdür. Hem çizilmelere hem de şiddetli şoklara dayanabilen ısıl işlem görmüş camdan oluşur. Ancak, plastikte olduğu gibi çizikler kolayca giderilemez. Ayrıca, bu tür kristaller safir kadar dayanıklı değildir. O zaman mutlu bir ortamı temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Son olarak, sentetik safir her tür kristalin en zorudur. Yapay olmasına rağmen, elmasın neden olduğu durumlar dışında tüm çiziklere dayanmak çok zordur. Kırılmaz değildir, ancak normal günlük aktiviteler sırasında kırılması çok zordur. Safir diğer malzemelerden biraz daha pahalıdır.

Bu yüzden safir kristali olan erkek saatlerinin çoğu zaman çok daha yüksek fiyatlardan satılmasının nedeni budur. Ancak aksesuarınızın onarılamayacak kadar hasar görmesini istemiyorsanız bence buna değer.

Saati koruyan kalkan: Sandık

Sandık, dikkat etmeniz gereken başka bir önemli parça. Darbelere, çeşitli hasarlara ve çizilmelere karşı koruyan bir kalkan gibidir.

En yaygın kullanılan malzeme  paslanmaz çeliktir . Ağırlıklı olarak havacılık ve spor saatleri içinde kullanılan ağır bir malzemedir   .

Bu malzemenin temel avantajı çiziklere ve kazara darbelere karşı dayanıklılığıdır.

Aynı zamanda iyi bir korozyon önleyici malzemedir. Sunumunun tek dezavantajı, hassas cilde sahip bazı erkeklerin buna alerjik olabileceğidir. Ancak, bu çok nadirdir.

Bir erkek kol saatini kaplamak için kullanılan bir diğer mükemmel malzeme altın, özellikle 18 ayar altındır. 18 ayar altın alaşımları dövülebilir ve 3 renge dönüştürülebilir, böylece sarıdan pembe / kırmızı ve beyaza kadar farklı renkler elde edilebilir.

Ayrıca üreticilerin sürekli takvim, tourbillon vb. Gibi karmaşık kronograflar için de kullandıkları dayanıklı bir malzemedir. Altın bir kasalı erkek kol saatinin en büyük dezavantajı, altın zaten kendi başına pahalı bir metal olduğundan fiyat .

Kullanılan üçüncü malzeme titanyumdur. İlk belirtilenden daha hafiftir ancak çok dayanıklıdır ve alerjiye neden olmaz. Ayrıca hemen hemen her türlü korozyona dayanabilir ve çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Titanyumun gümüş rengi bu aksesuarların gerçek mücevher olarak kullanılmasını çok ilginç hale getiriyor.

Ancak diğer tüm malzemeler gibi titanyumun da Aşil topuğu vardır. Paslanmaz çelikten biraz daha kolay çizilir ve çiziklerin çıkarılması çok zordur.

Kayış, erkek saatlerinin önemli bir stil elemanıdır.

Kayışın işlevi, saate ve dolayısıyla onu giyen adama belirli bir tarz vermektir. Kayışlar için kullanılan malzemeler ; Deri, naylon, kauçuk ve çeşitli türlerde metal olabilir.

Deri inek, at, timsah, domuz, baldır ve hatta devekuşu gibi farklı hayvanların derilerinden gelebilir. Bu tip kayış genellikle spor ve klasik saatlerde bulunur ve bu da ekstra zarafetin dokunuşunu verir.

Çoğu üretici, son zamanlarda ürünleri için bu tür kayışları giderek daha fazla kullanıyor. Deri kayışlı erkek saatler kesinlikle en çok tercih edilenler arasında olsa da, kalabalığı takip etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor! Her zaman kişisel zevklerinize göre seçin.

Naylon, daha modern modellerin kayışları için sıklıkla kullanılan başka bir malzemedir. Ucuzdur ve kolayca değiştirilebilir. Bu tür kayışları çoğu moda saatinde, özellikle de kadınlar için, insanların “sevdiği” enerjiyi ve sevinç hissini veren çok çeşitli renklerde mevcut olduklarını görebilirsiniz.

Dalış saatleri arayışında dalışı seven erkekler genellikle elastik malzemeden yapılmış kayışlarla karşılaşırlar. Bu malzemeyi seçmenin nedeni, yüksek su direnci göstermesi ve bileğinde rahat olmasıdır.

Ve sonuncusu, ama kesinlikle en az değil, metal bilezik. Çoğunlukla, bilezik durum ile aynı malzemeden yapılacaktır. Yani, kılıf metalden yapılmışsa, bilezik de büyük olasılıkla olacak.

Aynısı altın ve titanyum için de geçerlidir. Metal bileziklerin avantajları oldukça açık. Diğer malzemelerden çok daha dirençlidirler, genellikle daha zarif bir görünüm verir ve sıcak günlerde bileğini serin tutarlar.

Bir saatin özel fonksiyonları

Özel fonksiyonlardan bahsetmek, üreticilerin müşterilerine daha fazla değer sağlamak için ürünlerinde kullandıkları sayısız değer olduğundan, 10 sayfa da  yazsak yeterli olmaz 🙂

Ancak  , karanlık ortamlarda bile kolay okuma için aydınlık eller ,  gün / tarih göstergesi , GMT ekranı, alarm, pusula,  altimetre  ve daha fazlası gibi farklı modellerde sıkça rastlanan bazı özellikler vardır  .

Sıradan kol saatlerinden tamamen farklı olan özel modeller ve spor saatleri de var  . Bu cihazlar aslında uyku izleme, kalp atış hızı, gün içinde yakılan kaloriler ve spor yapan veya bir şekilde sağlık durumlarını izlemek isteyen herkese adanmış birçok özellik gibi fonksiyonlarla donatılmıştır.

Giyilebilir kategoriye ait diğer bir teknolojik cihaz türü de  GPS saatleridir . Bunlar ilginç ürünler. Ayrıca spor performansını iyileştirmek ve izlemek için de kullanılabilirler, ancak koşu veya yüzme yapanlara ek olarak, bir GPS işlevi ile donatılmış olmaları nedeniyle, dağ gezilerinde (ve genel olarak dış mekan etkinlikleri) izlemeye izin verdikleri için özellikle yararlıdırlar yolları.

Tavsiyemiz, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirleyip bir kol saati tercih etmektir.

Su geçirmez veya suya dayanıklı erkek saatler. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Suya dayanıklı veya suya dayanıklı terimi, statik su basıncına dayanabilme özelliğini ifade eder.

Suya dayanıklı veya suya dayanıklı bir erkek saati harika bir saat olmayabilir, ancak belirli bir “kalibreye” sahip olanlar bu özelliğe sahip olmalıdır. O yüzden bunu aklında tutun.

Böyle bir ürünün sahip olması gereken en önemli şeylerden biri vidalı bir taçdır. Bu, dahili parçaları suyun neden olabileceği hasarlardan koruyabilen bir güvenlik mührü görevi görür.

Günlük aktiviteler sırasında su geçirmez saatin dayanabileceği basınçtan emin değilseniz,  aşağıdaki basit kuralları izleyin:

 • Suya dayanıklı : sadece su sıçramasına ve yağmura karşı dayanıklıdır;
 • Suya Dayanıklı 5BAR : banyo, duş almak veya elde yıkama gibi günlük kullanım için uygundur;
 • Suya Dayanıklı 10BAR : sık sık yüzmek ve şnorkelle yüzmek için uygun;
 • Suya Dayanıklı 20BAR : örneğin silindirsiz dalış için endikedir.

Erkek saatlerinin fiyatları ve stilleri

Stil kişisel bir seçim meselesidir. Bu yüzden bu konuya fazla girmeyeceğim. Ancak, ihtiyaçlarınıza en uygun olan bir kol saatini nasıl seçmeniz gerektiğini anlamanızı sağlayacak bazı örneklere bakalım.

Eğer bir işadamıysanız ve müşterilerle buluşmanız veya toplantılar yapmanız gerekiyorsa, metal bir çanta ve bileklikle saatler almayı düşünün, çünkü bu durumlarda naylon kayışla birden çok daha iyi uyuyor.

Öte yandan, örneğin bir güzel yaz gününde dışarı çıkıp arkadaşlarınızla birlikte yürümeyi planlıyorsanız, naylon kayışla isteyebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıyı sonuna kadar okumaya sabrınız varsa, bir erkek saatinin en önemli kısımlarının ne olduğunu ve temel özelliklerinin ne olduğunu kesinlikle anlayacaksınız. Sadece görünümde değil, aynı zamanda ürünün işlevselliği konusunda da bilgi verdik. Umarım yazımızı faydalı olmuştur.

 

Hakkında erkeklernedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.