Anasayfa / Gündem / Varis Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Varis Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Varis denilince ilk akla gelen şey damarlarda meydana gelen şişlikler ve morluklardır. Günümüzde fazla ayakta kalmayı gerektiren meslekler haricinde kadınlarımızın da ortak problemidir.

Ağrılarla ve şişliklerle kendini gösteren varisler kimi zaman uykudan uyandıran kramplarla, ağrıyla ortaya çıkar. Varisin buyukluk derecesine göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Bazı kişilerde görsel anlamda sorun yaratırken, kimi kişilerde de ağrı, şişlikler gece krampları ile kendini göstermektedir. Varis aslında bir nevi de kılcal damar sorunudur. Nasıl hassas ciltli kişilerde kılcal damar çatlaması görülürken, bazı kişilerde ise kılcal damar problemi bacaklarda varis şeklinde ortaya çıkar. Kılcal damar çatlamalarının günümüzde neden kaynaklandığı pek bilinmese de At kestanesi bitkisinin genişleyen kılcal damarları büzüştürüp kanamayı azalttığı bu sayede varis ağrılarının azaldığı ve kılcal damar görünümünün düzenli kullanımda azaldığı gözlenmiştir.

VARİSİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varisler damarlardaki genişlemenin boyutuna göre belirtiler vermektedir. Sadece bacaklardaki görüntüyü bozarak can sıkıcı bir hal alan damar genişlemesi haricinde, ileri boyutta olup ta ağrı, sızı, kramp yapıp sosyal hayatı kötü etkileyen durumlarda varis belirtiler arasındadır.

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI

  • UZUN SÜRE AYAKTA KALMAK : Uzun süreli ayakta kalmayıgerektiren bir meslek sahibiyseniz eğer 15 20 dakika sabit değil de ufak egzersizler yaparak hareketsiz kalmamaya özen gösterin.
  • KAN DOLAŞIMINI ARTTIRMAK :Bu nasıl olur? Vücudumuzdaki kan dolaşımını harekete geçirmenin en kolay yolu yürüyüş yapmaktır. Günde 30 dakika düzenli yuruyuş hem kilo vermenize, hem de kan dolaşımınızı harekete geçirerek varis oluşumunu, var olan varislerinizin de ağrılarının azalmasına neden olacaktır.
  • BİTKİSEL TEDAVİ : Küçük çaplı varisler için iyi bir tedavi yöntemidir. At kestanesi kürü varislerinize iyi gelecektir. Hemen hemen her aktarda bulunabilecek bir bitki olan at kestanesini saf zeytinyağıyla harmanlayıp bekleterek bu kürü elde edebilirsiniz.
  • VE VARİS ÇORAPLARI : Genelde Ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Varis çorapları kadınlarımız tarafından pek kullanılmamaktadır. Ama düzenli kullanıldığında varis ağrılarına iyi geldiği, kişiyi rahatlattığı gözlemlenmiştir.

İLERİ BOYUTLARDA VARİS TEDAVİSİ

Eğer ki varisleriniz sadece görsel anlamda sorun teşkil etmiyorsa ve yukarıda saydığımız aktiviteleri yapıyor ve yine de ağrı ve kramplarınız dayanılmaz oluyorsa Kalp Damar Cerrrahına görünmeniz yerinde olacaktır. Tıbbi bir cerrahi operasyon ile daha büyük rahatsızlıkların ve vücutta oluşabilecek tahribatın önüne geçmiş olursunuz.

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir? Depremler, dünyanın her yerinde meydana gelebilen doğal afetlerdir. Bir deprem …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.