Anasayfa / Hayat & Aşk / Gebeyken Saç Kesilir Mi? Bebeğe Zararı Olur Mu?

Gebeyken Saç Kesilir Mi? Bebeğe Zararı Olur Mu?

Gebeyken Saç Kesilir Mi? Bebeğe Zararı Olur Mu?

Hamilelik süreci içerisinde dur durak demeden pek çok sorular akıllarda yer edinmeye başlar. Onlardan biri olarak ise hamileyken saç kesilir mi sorusu olduğunu söylememiz gerekiyor. Hamilelik döneminde yaklaşık olarak ilk üç ay boyunca doktor tarafından saçın boyanması kesinlikle önerilmiyor.

Çünkü boya içerisinde yer alan amonyak gibi birtakım kimyasal maddelerin bebeğe zarar verme durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamanız adına da mutlaka önlemlerinizi önceden almaya başlamalısınız. Saç boyası bakıldığı zaman saçta yaklaşık olarak kırk dakika boyunca kalıyor.

Bu zaman dilimi içerisinde de doğal olarak saç derisine boyanın hızlıca nüfuz etmesi de kaçınılmaz bir durum olmaya başlayacaktır. İlk üç aylık evrede, plasentanın yaşam destekleme oluşumu sürdüğünden dolayı anne adaylarının da mutlaka bu hususa önemle dikkat etmeleri gerekir. Bu sayede hem kendi sağlığını hem de bebek sağlığını da koruma altına almaya başlamış olacaktır.

Hamileyken saç kesilir mi yoksa kesilmez mi diye soran kadınların sayısı oldukça çoktur. Bebek sağlığını ön planda tuttuğumuz zaman zarfı içerisinde saç kesimi yapılmamasının daha uygun olduğunun altını çizmemiz de fayda var.

Fakat saçlarınızı kestirmenizin  de bebek sağlığı açısından olumsuz teşkil edecek hiçbir durumu yoktur. Hamilelik döneminde uzun ve bakımsız olan saçlarınızı toparlatmak isteyebilirsiniz. Çünkü bu gibi görünüm sizleri doğal olarak daha fazla özgüvensiz bir hale sokmaya neden olacaktır. Hamileliğin 16. haftasına adım atıldığı zaman ise bebeğin artık savunma mekanizması da gelişmeye başlayacaktır.

Bu süre zarfı içerisinde  doktorunuza danıştıktan sonra amonyaksız boyalarla saç boyama işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle saç boyası yapılacaksa ortamın havalandırılması oldukça önemli bir konudur.

Çünkü boyanın içerisinde yer alan amonyak, ciğerlere doğrudan etki edebileceği gibi anneye de zarar verebilmektedir. Kuaföre gidip saçlarınızı boyatmayı düşünüyorsanız da o zaman daha çok sabah saatlerinde çok fazla kimsenin olmadığı bir zaman aralığında gitmeniz daha uygun olmaya başlayacaktır.

Kalıcı boyalar yerine daha çok daha kısa süre içerisinde çıkma özelliğine sahip olan boyalar kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Hakkında erkeklernedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.