Anasayfa / Erkek Bakımı / Sağlık & Fitness / Kronik Akne ve Çıbanlar Neden Çıkar?

Kronik Akne ve Çıbanlar Neden Çıkar?

Kronik Akne ve Çıbanlar Neden Çıkar?

Meme altı, koltuk altı ve kasık bölgelerinde sürekli olarak tekrarlanarak ortaya çıkan akne ve çıbanların neyden kaynaklı olduğu merak edilen bir konudur. Toplumda bakıldığı zaman her yüz kişiden birinde görülebilmektedir. Vücutta daha çok ağrılı, iltihaplı şekilde görülen akne ve çıbanlar yaşam kalitenizin düşmesine sebebiyet verecektir. Daha çok ter bezlerinin bulunduğu yerlerde sıklıkla görülür.

Ayrıca baldır, meme altlarında, kalçalarda da ortaya çıkabiliyor. Özellikle çıbanlar patladığı zaman içerisinden enfeksiyonları çıkarır. Her ne kadar yetişkinlerde görülüyor olsa da çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Bakterilerin yaratmış olduğu enfeksiyonel duruma bağlı olarak çıban oluşumu ortaya çıkar.

Kanser, böbrek yetmezliği, kansızlık, Tiroide bağlı aşırı terleme, beslenme bozuklukları, sentetik kumaşlar, alkol kullanımı ve aşırı yağlı yemekleri tercih etmek kronik akne ve çıban oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Vitamin ve protein eksikliğine bağlı olarak da bu tarz enfeksiyonların ortaya çıkması mümkün oluyor. Çıban belirtileri çok kolay şekilde anlaşılabildiğinden dolayı çok fazla detaya inmenize gerek yoktur.

Çıban Belirtileri Nedir?

Kaşıntı, ateş, kızarıklık, yorgunluk, ağrı ve sızı gibi belirtiler çıbanın çıkma belirtileri arasında yer alıyor. Çıban etrafında aynı zamanda bir sıcaklık artışı söz konusu olabilir. Dokunduğunuz zaman daha çok bir ağrı yaşamaya başlayacaksınız. Çıbanlarla ilgili olarak en sık şekilde yapılan hataların arasında da çıbanların sıkılması diyebiliriz. Kesinlikle çıbanların sıkılmaması gerekiyor.

Çıban olunan yerin temiz bir bez yardımıyla güzelce silinmesi gerekiyor. Aynı zamanda patlamış olan çıbanı da mutlaka temiz bir bandaj yardımıyla sarmanız gerekmektedir. Aksi durumda iltihabın birden bire yayılma olasılığı söz konusu olmaya başlayacak.

Çıban Nasıl Geçer?

Dokunulduğu zaman bir acı hissiyatı ortaya çıktığından dolayı çıbanlardan bir an önce kurtulma isteği içerisinde olmanız mümkündür. Çıban çıktıktan sonra ise evde yapacağınız doğal tedavi yolları sayesinde çıbanlardan kurtulabilmeniz de mümkün olacaktır.

Eğer ki çıbanlar haddinden daha büyük şekildeyse o zaman mutlaka yardım alınması gerekmektedir. Çıbanın olduğu bölgeye de mutlaka bir kesi atılmalı ve iltihabın boşaltılmasına da yardımcı olunmalıdır. Göz çevresinde bir çıban oluşmuşsa o zamanda doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Göz çevresi çıban için kesinlikle kendi başınıza müdahale etmekten kaçınmalısınız.

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

İstanbul Ayak Sağlığı Merkezi Podolife

İstanbul’un en güvenilir Ayak Sağlığı merkezi! Çünkü 15 yıldır hizmet veriyor. +10.000 fazla muayene&bakım hizmeti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.