Anasayfa / Teknoloji / Windows 10 Hangi Verilerimizi Microsoft’a Gönderiyor?

Windows 10 Hangi Verilerimizi Microsoft’a Gönderiyor?

Microsoft’un en yeni işletim sistemi olan Windows 10 çıktığı zamandan itibaren 200 milyona kadar bilgisayara entegre oldu. Fakat Windows 10 güncellemeleri de başladığından itibaren Microsoft gerek güncelleme politikaları olsa gerek de kullanıcıların verilerini biraz daha fazla kurcalıyor olduğundan dolayı suçlanmaktadır.

Microsoft özellikle de yine kullanıcı verilerine ulaşmış olduğunu iddia edilmekte olan bu yeni ürününün arkasında durarak bunun kesinlikle yalan bir şey olduğunu iddia ediyor olsa dahi bu durumun pek de öyle olmadığını kabul etti.

Artan fazla baskılar neticesinde Windows 10 içerisinde kullanılmakta olan güncelleme yönetmeliğini değiştirdiler. İlk bakıldığında satırların aralarında kaybolunuyor olsa dahi dikkatli bir şekilde incelendiği zaman Windows 10’un kullanıcılardan ne kadar veri çaldığını görebilmek zor olmuyor.

En azından yine Microsoft istatistiklerine bakıldığında verilerimizin kurcalanmadığını da söylememiz gerçeği pek yansıtmaz.

Windows 10 Bu Kadar Şeyi Nerden Biliyor?

Microsoft şirketinin sunduğu raporlara göre kullanıcılar 2015 Aralık ayı içerisinde Windows 10 üstünde 11 milyar saat geçirmişler. 44 milyon kullanıcı Windows 10 resmi tarayıcısı olan Edge’i kullanıp internette gezinti yaptı. Cortana üstünde de yine 2.5 milyar kadar sorgulama yapıldı ve Arama motoru olarak da kullanıcıların %30’u Bing’i kullandı.

Windows 10 resim düzenleme yazılımlarını da kullanarak 82 milyar kadar görsel işlenmiş ve izlenilmiş. 2015 senesinde Windows Mağazası da yine popülerliğini arttırdı ve bu mağaza içerisinden indirilmekte olan oyunlar da yaklaşık olarak 4 milyar saat kadar kullanıcılar tarafınca oynandı. Xbox entegrasyonu da 6.6 milyar kadar saate ulaştı.

Sistemimizi Didik Didik Ediyor

Yani Microsoft şirketinin utanmadan, sıkılmadan yayınladığı bu sonuçlar dahi sistemimizi nasıl da didik didik ettiği ve bütün verilerimizi inceleyerek raporlar halinde şirkete gönderdiğini ortaya koyuyor.

Bu verilerin bu kadar yüzeysel olmadıklarını da öğrenebilmek o kadar da zor değil aslında. Bu temel verileri biliyor olan birisi elbette tarayıcı ile hangi web siteler de gezindiğimizi, neleri indirerek izlediğimizi, yine hangi resimleri işleyip hangileri paylaşıma sunduğumuzu ve hangi oyunları nasıl oynadığımızı nasıl da bilemez?

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

link ile ödeme alma

Link ile Ödeme Alma

Sanal POS ihtiyacı olmadan işletmenizin ödeme işlemlerini tamamlamanıza yarayan link ile ödeme alma uygulaması, zamandan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.