Anasayfa / Nasıl Yapılır? / Bilgisayarım Neden Yavaşladı?

Bilgisayarım Neden Yavaşladı?

Bilgisayar yavaşlaması yine birçok kullanıcının başına gelen en büyük sistem sorunlarından biridir. Lakin sadece yavaş donanımsal özelliklere sahip olan bilgisayarlarda değil yine oldukça yüksek donanımsal özelliklere sahip olan bilgisayarlarda da son derece sık görülebilen bir problemdir.

Bu nedenle soruna direkt olarak sistem özelliklerinin düşüklüğünü öne süremeyiz. Eğer bilgisayarınız yavaşlamışsa yine donanımsal özelliklerine bir bakalım.

Eğer ki düşük değil de orta düzey donanım özelliklerine sahip, örneğin 2 GB RAM, çift çekirdek işlemci ve 1 GB güzel bir model ekran kartına sahip sisteminiz varsa yine sorunu farklı yerlerde aramamız gerekiyor.

En Son Yüklediğiniz Yazılım

En son hangi programları yüklediniz? Genellikle bilgisayar yavaşlaması aniden başlamakta olan sorun çeşitlerindendir. Yani siz bilgisayarınıza bu gece yatmadan önce bir yazılım yüklüyorsunuz ve sabah bilgisayarınızı açtığınızda oldukça yavaş olduğunu görüyorsunuz.

Burada sorunu direkt olarak farklı yerlerde aramak yerine en son sisteminize yüklemiş olduğunuz yazılımda aramak mantıklı olacaktır. Peki neden? Genellikle bazı yazılımlar kendilerini sistem başlangıcına ekliyorlar ve her sistem açılışında kendilerini açabiliyorlar ve arka planda çalışarak bilgisayarınızda çeşitli kasmalara sebep olabiliyorlar ki bu da oldukça doğaldır.

Burada yapmanız gereken ilk çözüm eğer yazılımı kaldırmak istemiyorsanız “başlat” – “çalıştır” açın ve “msconfig” yazın sonra giriş yapın. Burada “başlangıç” sekmesine gelin ve sistem başlangıcında çalışan bütün yazılımları görebilirsiniz.

Dilediğiniz programı devre dışı bırakabilirsiniz veya hepsini de devre dışı yapabilirsiniz. Sisteminizdeki kasmanın giderildiğine şahit olacaksınız.

Virüs Bulaşmış Olma İhtimali Var

Eğer ki herhangi bir çeşit yazılım yüklemediyseniz ve bunlara rağmen çeşitli problemleri yaşıyorsanız burada yine yapmanız gereken birkaç püf nokta var.

Sisteminize bir çeşit virüs bulaşmış olabilir ve bu virüsü ortadan kaldırmalısınız. Bunun içinde veritabanı oldukça güncel olan son derece kaliteli bir anti ivrüs programı edinmelisiniz.

Dilerseniz ücretli edinebilir yine dilerseniz de ücretsiz deneme sürümlerini kullanarak sisteminizdeki virüsleri kaldırabilirsiniz.

Ben size avira öneriyorum. Veya combofix gibi ücretsiz bir virüs silme yazılımını kullanarak da bilgisayarınızdaki bütün virüsleri tamamen temizleyebilirsiniz. 

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

Pinterest Nedir? Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest hakkında bilmeniz gereken en önemli şey onun sadece bir sosyal medya ağı olmadığıdır. Pinterest, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.