Anasayfa / Erkek Bakımı / Saç Bakımı / Saç Kepeklenmesi

Saç Kepeklenmesi

SAÇLARIMIZDA BİZLERİ RAHATSIZ EDEN KAR YAĞMIŞ MANZARASI

KEPEK NEDİR?

Saç derimizin soyulup pul pul dökülmesiyle kendini gösteren bir durumdur. Yıllardır hemen hemen herkesin karşılaştığı saç sorunlarının başlıcalarındandır. Ciddi bir sorun olmamakla beraber, görsel anlamda kişiyi rahatsız eden bir durumdur.

PEKİ KEPEK NEDEN OLUŞUR?

  • SEBOREİK DERMATİT : Öncelikle bu bir deri hastalığıdır. Bir diğer adıyla Yağlı Egzama olarak ta bilinir. Daha çok yağlı cilde sahip olan kişilerde fazlasıyla görünür. Kulak arkalarında, göğüs aralarında, koltuk altlarında ve burun kenarlarında kızarıklık ve pul pul olmuş görünümüyle kaşıntıya neden olur.
  • SAÇLARI DÜZENLİ TARAMAMAK : Saçlarımızı düzenli aralıklarla fırçalamak saç derimizin hava almasını, temizlenmesini ve bu sayede kepeğin saçımızda barınmamasını sağlar.
  • VİTAMİN EKSİKLİĞİ : Saçlarımız için gerekli olan B vitamini ve Çinko içeren gıdaların yeterince alınmaması kepek oluşumu riskini arttırır.
  • STRES : Hayatımızda hemen hemen her hastalığın başlıca nedeni olan stres cilt ve saç sağlığını da olumsuz etkiler. Endişe ve kaygı gibi durumlar saç derisinde kepek oluşumunu tetikler.
  • SAÇ ŞEKİLLENDİRİCİLER: Saçımıza şekil verirken kullandığımız kozmetik ürünler jöle, sprey geçici boya gibi kimyasal paraben içeren ürünler saç derisine nüfus ederek kepek oluşumunu hızlandırır.

KEPEK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kepek, saç derisinin belirli aralıklarla yenilenmesi sonucunda pul pul dökülmesi doğal bir süreç olduğundan tedavi edilmesi pek mümkün değildir. Sadece belli bir süre kontrol altına alınabilir. Kepek karşıtı paraben içermeyen doğal içerikli eczanelerden temin edebileceğiniz şampuanları kullanarak kepek probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

PEKİ ŞAMPUANLARIN YANI SIRA KEPEĞE SON VERECEK BİTKİSEL ÇÖZÜMLER NELERDİR?

  • ELMA SİRKESİ : Elma sirkesinin cildimiz ve saç sağlığımız üzerindeki etkisi büyüktür. Elma sirkesi sac derisinin ph dengesini düzenler. Saç köklerini temizleyerek saç derisinin hava almasını sağlar. Elma sirkesini Cay Ağacı Yağı ile karıştırıp sac diplerine düzenli uygulamak kepek oluşumunu önleyecektir.
  • HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI : Antibakteriyal bir üründür. Hindistan cevizi yağı saç derisine nem vererek kepeklenmeden oluşan kuruluğa ve kaşıntıya iyi gelecektir. Haftada iki kez düzenli uygulandığında saçlarınızda kepekten eser kalmayacaktır.

Hakkında erkeklernedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.