Anasayfa / Erkek Bakımı / Saç Bakımı / Erkekler İçin Saç Bakımı

Erkekler İçin Saç Bakımı

Saç bakımı denilince ilk akla bayanlar gelmektedir. Oysa ki biz erkeklerde de saç bakımı önemlidir.

Erkeklerin saç yapısı kadınların saçlarından farklıdır. Hayat şartları, zorluklar, stres gibi durumlar da saçlarımızı olumsuz etkilemektedir. Kullanacağınız şampuandan tutun da saç bakım yağına kadar dikkat etmeliyiz.

Saç Dökülmeleri

Yaşadığımız en büyük sorunların başında saç dökülmesi geliyor. Bir kaç tel saç döküldüğünde hemen saç dökülmesine karşı ürünler kullanmaya başlarız. Bu ürünlerinde maalesef yeterli olmuyor. Erkeklerde saç dökülmeleri  %90’u genetik olduğu görülmektedir. Çoğu zamanda saç dökülmelerinde beslenme ve saç derisi  sağlığıyla ilgili olabilmektedir. Saç derisi sağlığı konusu da çok önemlidir. Yoğun olarak saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız. Kendimizin  uygulayacağı yöntemler,saçlarınızın dökülmesini hızlandırabilir. Saç dökülmesinin sebeplerini bulup buna göre bir çözüm üretilmelidir.

  • Erkeklerde çoklukla rastlanan kepek meselesi her gün saçlara sürülen jöle, sprey ve briyantinden kaynaklanır.  Saçlarımızı şekle sokmak üzere uyguladığımız bu kimyevi maddeler gün nihayetinde temizlenmezse saçlar yağlanır. Bunun için günün sonunda kesinlikle saçı yıkayıp temizlemeliyiz.Saç cildinde kalan tortular saçın yağlanmasına ve kepeklenmesine neden olabilir.
  • Piyasada  çok sayıda farklı şampuan yer almaktadır. Saç deriniz uygun şampuan seçimi yapılmalıdır.
  • Saç şekillendirmek için jöle kullanmak yerine limon kullanabilirsiniz. Saçlarınızı kuruturken öne doğru eğilip kurutun ve hemen ardından limonu uygulayın.
  • Erkeklerde sık bir şekilde görülen saç dökülmesinin önüne geçmek için saçların kazıtılması yanlış bir uygulamadır. Önceden beri müddet gelen bu yanlış uygulamanın uzmanlar tarafından doğruluğu ispat etmiştir. Hasılı saç kazıtmanın saç dökülmesine tesiri yoktur. Saç dökülmesini engellemek için erkeklerde saç bakım maskelerine yönelmelidir. Özelliklede sarımsak nebatından oluşan maskeler saçlarınızı kuvvetlendirir. Saçlarınız kısa olduğu için uygulaması da kolay olacaktır.
  •  Saç yıkamada dairesel ve aynı hareketleri uygulamak, saçın daha iyi temizlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Uzun saçlara sahip olan erkekler, 2 ayda bir saçlarını kestirerek yenilenmelerini sağlayabilir.
  • Kullanılan şampuandaki kimyasalların izlerinin saçlardan silinmesi için saçlar çok iyi durulanmalıdır.
  • Saçlarınızı durularken soğuk su kullanmanız tüm vücudunuzda ve saç derinizde kan dolaşımını arttıracaktır.

Son olarakta, Saçın sağlıklı olması için bol su içilmelidir. Günde en az 2 litre içilen su vücuttaki hücrelerin canlı ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Saç bakımı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyoruz. ✍

 

Hakkında erkeklernedio

Bir yorum

  1. Bir zamanlar bende saçlarıma bakım yapıyordum şimdi yapamıyorum fırsat bulamıyorum yoksa güzel bilgiler vermişsiniz hocam. Heleki saçlarını uzatmak isteyenlere güzel tavsiyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.