Anasayfa / Erkek Bakımı / Sağlık & Fitness / Sağlımız İçin En Faydalı Yağlar

Sağlımız İçin En Faydalı Yağlar

Sağlımız için doğru beslenme için ilk olarak yapmamız gereken, besinleri ve vücudumuzun ihtiyaçlarını iyi tanımakla başlıyor.Sağlıklı ve dengeli beslenme için en faydalı yağlar hangi besinlerde bulunuyor?

Yağlar, sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin çok önemli bir parçası. Bilinçsiz tüketildiklerinde kilo artışına sebep olmanın yanı sıra, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini de arttırabiliyorlar.Yağlar, doğru tüketildiklerinde  vitamin emilimini sağlayan ve vücudun yağ asidi ihtiyacını karşılayan çok önemli besin kaynakları olmaktadır.

Yağlar doymuş, doymamış ve trans yağlar olmak üzere üçe ayrılıyor. Doymamış yağlar kandaki iyi kolesterol değerinin artmasına, kötü kolesterol değerinin ise düşmesine yardımcı oluyor.Doymamış yağlar kendi içinde tekli ve çoklu doymamış yağlar olarak ikiye ayrılıyor:

  • Zengin tekli doymamış yağ kaynakları: zeytin, zeytinyağı, kuruyemişler, avokado
  • Zengin çoklu doymamış yağ kaynakları: Omega 3 ve Omega 6

Omega 3 göz, cilt, kemik ve eklem sağlığını olumlu etkiliyor, hamilelikte bebeğin beyin gelişiminde önemli rol oynuyor, karaciğer yağlanmasını azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor. Omega 3’ün en fazla bulunduğu hayvansal kaynak balık, bitkisel kaynaklar ise keten tohumu, soya fasulyesi, kanola yağı, ceviz, bal kabağı çekirdeği, kenevir tohumu ve semizotu.

Omega 6 ise, yüksek kan basıncını dengeliyor, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor ve kemik sağlığını destekliyor. En fazla bulunduğu kaynaklar üzüm çekirdeği, ay çekirdeği, mısır yağı, ceviz yağı, susam yağı ve soya fasulyesi yağı.

Sağlıklı doymamış yağların tüketimi günlük beslenmenin en azından %8-10’unu oluşturmalı. Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı doymamış yağların %15’e kadar varan tüketimi kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

Hindistan cevizi yağı ve palm yağı yüksek doymuş yağ içeriği olan bitkisel kaynaklar. Amerikan Kalp Derneği’ne göre sağlıklı ve dengeli bir beslenmede günlük doymuş yağ tüketiminin %7’yi geçmemesi gerekiyor. Doymuş yağlar, sağlık için trans yağlar kadar olumsuz bir etki oluşturmuyor ancak genel sağlık açısından doymamış yağların tercih edilmesi öneriliyor.

Trans yağlar ise en zararlı olan yağ türü. Trans yağ tüketimi, kötü kolesterol seviyesini yükseltiyor, iyi kolesterol seviyesinin düşürüyor, enflamasyon ve insülin direncinin oluşma riskini artırıyor.

Sağlımız İçin En Faydalı Yağlar ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyoruz. ✍

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

Kronik Akne ve Çıbanlar Neden Çıkar?

Kronik Akne ve Çıbanlar Neden Çıkar? Meme altı, koltuk altı ve kasık bölgelerinde sürekli olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.