Anasayfa / Erkek Bakımı / Sağlık & Fitness / Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş bakımının sağlık açısından önemi oldukça büyük. İster yedi yaşında olun, isterseniz yetmiş. Ağız ve diş bakımı her zaman özen göstermeniz gereken en önemli konular arasında önceliklidir.

Kadınlar için güzel, erkekler için ise daha karizmatik görünmenin en önemli adımı dişlerin temiz, düzgün ve estetik olması.

Dişlerimiz en az vücudumuzun diğer bölgeleri gibi bakıma ve ilgiye muhtaçtır. Düzenli bir biçimde diş hekiminizle randevulaşarak ağız ve diş kontrollerinizi yaptırmak atabileceğiniz en kritik adımlardan biridir. Diş temizliğinizi gündelik hayatınızda da kendi kendinize sağlamak ve buna vakit ayırmak durumunda olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Doğru ağız ve diş bakımı nasıl yapılır, gelin birlikte bakalım.

Diş Fırçalama

Diş fırçanızı ne çok sert ne de çok yumuşak darbelerle kullanmalısınız. Aynı zamanda diş etlerinizi de hırpalamamaya özen göstermelisiniz. Sağa sola ve yukarı aşağı yumuşak hareketlerle dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş fırçalamanın en önemli kuralı ise şu: Her gün iki kere, en az iki dakika.

Diş İpi Kullanımı

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka diş ipi ile dişlerinizin arasında kalan besin artıklarını ve diğer zararlı maddeleri temizlemelisiniz. Diş fırçanızın ulaşamayacağı yerlere ulaşacak olan diş ipi günde en az bir defa uygulanmalıdır.

Ağız Temizleme Suyu ile Gargara 

Ağız temizleme suları günlük ağız ve diş bakımı için önemli ürünlerdir. Dişlerinizi fırçalayıp diş ipi uygulamasını da tamamladıktan sonra kullanacağınız ağız temizleme suyu hem nefesinizi ferahlatarak ağız kokusu ile savaşmanızda size yardımcı olacak hem de ağız ve diş sağlığınızı etkileyecek zararlı maddelere son bir dokunuşu sağlayacaktır.

Dil Temizliği

Dil temizliğinizi diş fırçanızın arkasını kullanarak yapabilmeniz mümkün. Dil temizliğinizin ardından bakterilerden kurtulmak için ağzınızı güzelce çalkalayın.

Dengeli Beslenme

Dengeli ve doğru beslenmenin ağız ve diş bakımı ve sağlığı açısından önemine de değinmek gerekir.Dengeli ve doğru beslenmek, yemekler arasındaki atıştırmalıklarınızın da sağlıklı atıştırmalıklar olmasına özen göstererek günlük ağız ve diş bakımı rutininizi destekleyebilirsiniz.

Doğru Diş Macunu ve Diş Fırçası Seçimi

Sizin için doğru olan ve ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek diş macunu için en iyi yol bu konuyu diş hekiminize danışmaktır.Macunun florür değeri 1350-1500 arasında olmalı.

Son olarakta en az 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Diş bakımı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyoruz. ✍

 

 

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

Seboreik Dermatit Bitkisel İlaçlarla Tedavi

Seboreik Dermatit Bitkisel İlaçlarla Tedavi Ülkemizde en sık görülen cilt hastalıklarının başında seboreik dermatit yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.