Anasayfa / Gezi Rehberi / Türkiye’deki Tarihi Kentler

Türkiye’deki Tarihi Kentler

Sizin için listelediğimiz 11 şehri mutlaka gezip görmelisiniz.

1. Şanlıurfa

Göbeklitepe

Dünyanın ilk tapınağı olarak kayda geçen Göbeklitepe’nin bulunduğu şehrimiz Şanlıurfa, medeniyetlerin cömert davrandığı yerler arasında. Türkiye’nin tarihi kentleri arasında en bereketli olanlardan biri olan Şanlıurfa’dır.

2. Konya

Konya

Türkiye’nin tarihi kentleri deyince Konya’yı saymadan geçmek olmaz. Aynı zamanda ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük ili olan Konya’da gezip görülecek pek çok tarihi eser ve doğal güzellik bulunuyor.

3. Bursa

Bursa

Bursa, Türkiye’nin tarihi kentleri içinde en ünlü olan şehirlerimizden biri. Koza Han, Cumalıkızık, Saltanat Kapısı, Yeşil Türbe, Ulu Camii, Tirilye gibi tarihi yerlerin yanı sıra Uludağ gibi bir doğal güzelliğe de sahip olan Bursa’ya henüz gitmediyseniz, biletlerinizi alın.

4. Mardin

MardinMardin, dillere destan bir şehir. Görülmesi gereken yerleri;  Dara Harabeleri, Altunboğa Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Savurkapı Medresesi

5. Batman

Batman

Batman’ın tarihi dokusu da insanı gördüğü anda ele geçiren cinsten. Hasankeyf. Dünyaca ünlü bir yerleşim olan Hasankeyf’in tarihi 10000 yıl öncesine dayanıyor. Aynı zamanda Malabadi Köprüsü de Batman’da.

6. İstanbul

istanbul

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, İstanbul’da gezilecek ve görülecek çok fazla yer, yapılacak çok fazla şey var. Görülmesi gereken yerleri Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı, Kız Kulesi

7. Adana

AdanaYontma Taş Devri’nden bugüne yerleşim yeri olma özelliğini asla kaybetmeyen Adana, hem bereketli toprakları hem de tarihi dokusuyla sizleri çağırıyor. Ziyaret edilmesi gereken yerler;  Ulu Camii, Büyük Saat, Taş Köprü, Ramazanoğlu Konağı, Mestanzade Hamamı

8. Karabük

Karabük

Safranbolu ilçesi ile turizm açısından oldukça popüler olan Karabük de Türkiye’nin tarihi kentleri arasındadır. Günümüze dek korunmuş olan Klasik Osmanlı mimarisini görmek istiyorsanız, mutlaka Safranbolu’yu ziyaret etmelisiniz. UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Safranbolu evleri kesinlikle vakit ayırıp ziyaret etmeye değer. Hıdırlık Tepesi, Bulak Mağarası, Hadrianapolis Antik Kenti de Karabük’te bulunan diğer tarihi yerler arasında yer alıyor.

9. Edirne

Edirne

Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” diyerek övündüğü Selimiye Camii, Edirne’nin adeta kent simgesi haline gelmiştir. Edirne, aynı zamanda köprüleri ile ünlü tarihi bir kentimizdir. Saray Köprüsü, Tunca Köprüsü, Gazimihal Köprüsü, Beyazid Köprüsü ve diğerleri de mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor.

10. Nevşehir

Kapadokya

Türkiye dışından turistleri çeken önemli tarihi kentlerimizden biridir.  Görülmesi gereken yerler; Kapadokya, Ürgüp, Göreme, Avanos, Nevşehir il sınırları içinde bulunur.

11. Antalya

Antalya

Türkiye’nin tarihi kentleri yazımızı Antalya ile bitiriyoruz. Gezilmesi gereken yerler; konumlanmış olan tarihi yerler arasında Magydos Antik Kenti, Rhodiapolis Antik Kenti, Korydalla Antik Kenti ve Teimiussa Antik Kenti sayılabilir.  Antalya, her kesimden turisti ağırlamaya her zaman hazır.

Tarihi Kentlerimiz ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyoruz. ✍

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

alantransfer havaalanı transfer

Havaalanı Transfer Hizmeti

Siz de normal taksilerden sıkılıp çok para vermek istemiyorsanız havaalanı transfer firmalarını tercih edebilirsiniz. Rahat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.