Anasayfa / Erkek Bakımı / Sağlık & Fitness / Çıplak uyumanın faydaları nelerdir?

Çıplak uyumanın faydaları nelerdir?

Uzmanlara göre çıplak uyumayı düşünmeniz için 6 neden?

Hemen hemen hepimiz, pijamayla uyumayı tercih eder severiz. Bazılarımız ise bir tişört ve sweatshirt veya sadece boxer şortla uyumayı sever. Diğerleri tamamen çıplak uyumayı tercih ediyor. Özellik bunaltıcı yaz sıcaklarında..

Yapılan araştırmalar bu yaklaşımın birçok sağlık yararına olduğunu gösteriyor.

2022  yılından yapılan araştırmada , yarıdan fazlasının çıplak uyuduğunu ve erkeklerin (%60) kadınlardan (%56) biraz daha fazlasının kıyafetlerini çıkarmayı tercih ettiğini gösteriyor. Kıyafetsiz uyumanın en yaygın nedeni katılımcıların %69’u tarafından rahat olmasıydı, %58’i rahatlatıcı olduğunu ve %54’ü daha iyi uyumasını sağladığını söyledi.

Daha Hızlı Uyuyacaksınız

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz?  Uykuya daldığınızda vücut ısınız doğal olarak düşüyor. Yani kıyafetlerinizi çıkarıp duvara dokunduğunuzda bu tepkiyi taklit ediyor ve şekerleme sinyali veriyorsunuz. Daha iyi uyku kalitesi elde edebilirsiniz.

Vücut, gece boyunca çekirdek sıcaklığını kademeli olarak düşürür, bu da uyku için bir sinyal görevi görebilir.

Daha az kumaş katmanı kullanıldığında, soğutma süreci hızlanıyor, böylece insanlar sadece daha hızlı uykuya dalmakla kalmıyor, aynı zamanda daha derinden rahatlayabiliyorlar.

Çıplak uyuduktan sonra daha dinlenmiş olarak uyanırsanız şaşırmayın.

Daha Kaliteli Bir Uyku Alabilirsiniz

Çıplak uyumak özellikle kronik olarak fazla uyuyan insanlar için faydalı olabilir.

Pijama kumaşıyla teması azaltmak hava akışını artırabilir. Bu da vücudun vücut ısısını daha iyi düzenlemesine ve gece terlemelerini azaltmasına ve hatta önlemesine yardımcı olabilir.

Partnerinize Daha Yakın Hissedebilirsiniz

Eşinizi kıyafetlerini çarşafların arasına atmaya ikna edebilirseniz, çıplak uyumak sizi azgın olmaya teşvik etmek yerine yakınlık yaratmanıza yardımcı olabilir. Ciltten cilde “aşk hormonu” olarak bilinen oksitosinin salınımını artırır. Oksitosin, güven, yakınlık, empati ve ilişki kurma ile ilişkilidir. İlişkinizde Yakınlık Nasıl İnşa Edilir. Bağlantınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve stresi azaltır, bu da uyku kalitesini artırabilir.

Benlik Saygınızı Arttırabilirsiniz

Beden güveni sorunlarınız varsa, çıplak uyumanın onlardan kurtulmanıza ve kendini kabul etmeye doğru ilerlemenize yardımcı olmanın tek yolu olabilir. Aslında, 2017 yılında yapılan bir araştırma, çıplaklığın genel olarak benlik saygısı ve vücut imajı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Vücudunuzla daha rahat hissetmenize yardımcı olarak, çıplak uyumanın genel refahınızı ve yaşam doyumunuzu iyileştirebileceğini belirtiliyor.

Kilo Verebilirsin

Birkaç kilo vermeye mi çalışıyorsun? Çıplak uyumak bunu başarmanıza yardımcı olabilir. Tabii  egzersiz ve dengeli beslenme gibi diğer sağlıklı alışkanlıklarla birleştirirseniz.

Vücudumuzda  iki tür yağ vardır: çok fazla kalori tükettiğinizde vücudunuzun depoladığı beyaz yağ ve aslında ısı üreterek kalori yakmaya yardımcı olan kahverengi yağ. 2014 yılında yapılan araştırma da, erkeklerin 74 derece yerine 66 derecelik bir odada uyuduklarında, kahverengi yağ kütlelerinin neredeyse iki katına çıktığını buldu. Bu etki sayesinde %30 daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Doğurganlığınız Artabilir

Hamile kalmaya mı çalışıyorsun? Araştırmalar, serbest vuruşların doğurganlık için daha iyi olduğunu gösteriyor. Çıplak uyumanın alt karın çevresindeki dolaşımı iyileştirebileceğini, kuru kalmasını ve bakteriyel enfeksiyon, tahriş veya sürtünme riskini azaltabileceğini söyleniyor. Kasık yakınında sürekli ateş erkekler için iyi değil çünkü yüksek sıcaklıklar spermi etkileyebilir.

Hijyen faktörlerinin de dikkate alınması önemlidir. Çıplak uyursanız, çarşaflarınızı iki haftada bir yerine yaklaşık dört günde bir daha sık yıkamanız gerekir. Ya da her gün 🙂

 

Hakkında erkeklernedio

Bu Yazıyı Okumalısın

Seboreik Dermatit Bitkisel İlaçlarla Tedavi

Seboreik Dermatit Bitkisel İlaçlarla Tedavi Ülkemizde en sık görülen cilt hastalıklarının başında seboreik dermatit yer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.